Chvostokoci

Folsomia candida

 

 Základní krmivo pro chov a hlavně odchov dendrobátek. Já chovám druh Folsomia candida. Zahraniční chovatelé chovají ještě několik dalších druhů, které si časem snad najdou cestu i k nám.

 Vyzkoušel jsem několik způsobů chovu, na dřevěném uhlí, na rašelinových deskách a na směsi kokosových chipsů a lignocelu, ale nejvíce se mi dařil  na dřevěném uhlí, tak jak je chová většina chovatelů. Chov je velice jednoduchý.

 Používám 14-ti litrové plastové boxy od fy. BraPlast, které prodává p. Vaněk, https://plastyvanek.717.cz/ . Aby víko lépe těsnilo tak silikonem objedu jeho okraj, viz. obrázek č.3. Do boxů dám vybrané menší a větší kusy propraného uhlí a zaliji vodou tak do výše 1-1,5 cm. Druhý den vložím násadu chvostoskoků. Trvá cca 3-4 týdny než se chvostoskoci rozmnoží natolik, aby jsme jimi mohli krmit žabky.Chvostoskoky krmím sušeným droždím a krmením Collembola - Vit, https://www.terrarientechnik.de/Alles-fuer-den-Froschfreund/E-N-T-Collembola-Vit-100ml::1787.html , které mám, pro lepší dávkování, v malé skleněné slánce s víčkem. Je lepší krmit denně a málo, aby chvostoskoci stačili vše spořebovat, protože nespotřebovaná potrava může plesnivět a potlačit množení chvostoskoků a naopak přispět k invazi roztočů. Pokud se tak stane, je jediné řešení a to chov zlikvidovat a založit nový. Boxy mám umístěné na zemi kvůli udržení nižší teploty.

 Žabkám chvostoskoky dávám tak, že vezmu kousek uhli s chvostoskoky a sklepu je přímo do terária. Vitamíny je neposypávám.

 

Chvostoskoci

Box s uhlím

Viko se silikonovým těsněním

 

Pokud by měl někdo nějaký dotaz či připomínku k výše napsanému volejte či pište.