Zrnokaz skvrnitý

Callosobruchus maculatus

 

Tyto malé, cca 4 mm velké, brouky chovám jako doplňkové krmivo pro mé žabky, především z rodu Dendrobates a Ameerega. Menším druhům, z rodu Ranitomeya či Oophaga, jsem je nezkoušel předkládat. Hlavně z důvodu jejich velikosti. D. tinctorius a A. bassleri  je chytali s velkou chutí.

 Na chov používám tyto cca 6 litrové boxy https://plastyvanek.717.cz/menu/braplast-produkty/box-transpatrntni-5-8-l  . V jejich víku jsem vyřízl otvor, asi tak 10x10cm, který jsem přelepil kouskem monofilu kvůli větrání. Brouci potřebují suché a teplejší prostředí, a není nutné je ani krmit či je nějak napájet. Do výše asi 5 - 7cm boxy naplním fazolemi černé oko, jiné nepoužívám, i když jsou doporučovány i jiné druhy. Na vrch pak položím kousek kartonu či zmuchlanou papírovou utěrku, což mi pak umožní zkrmení brouků. Poté přidám násadu 20 – 50 brouků. Boxy mám uložené ve stojanu, který mám pro chov krmení (chvostoskoků, stínek a mšic), spíše ve vyšším patře. Jak jsem již psal, není nutné se o ně nějak starat a za 4 – 6 týdnů zkrmuji. Násad nedělám mnoho, protože je využívám pouze jako doplňkové krmivo a také proto, že se mi několikrát stalo, že se mi v těchto boxech líhlo i několik generací.

 Brouky zkrmuji tak, že vyndám z boxu zmuchlanou utěrku, v jejíchž záhybech se brouci zdržují, a vyklepu je do terária. Vitamíny nepřidávám.

Fota přidám později.

 

Pokud budete mít jakýkoli dotaz, napište či zavolejte.